• Mecidiyeköy, Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. No:56 Daire:10, 34387 Şişli/İstanbul

Zirkonyum Kaplama

image

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama dişlerin doğal görünmesini, güçlenmesini ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlar. 

Zirkonyum malzemesi yardımıyla dişin etrafına yapılan kaplama işlemine zirkonyum diş kaplama denir. Zirkonyum kaplama dişlerin doğal görünmesini, güçlenmesini ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlar. 

Zirkonyum diş; Klasik kuron köprü dediğimiz dişe yapıştırılan protezlerde, öncelikle porselene destek olacak ve darbelere karşı kırılmasını engelleyecek bir metal destek yapılır ve üzerine porselen işlenir. Zirkonyum ile yapılan kuron veya köprü protezde bu metal alt yapının yerine beyaz renkli ve direnci metal kadar olmasa da oldukça yüksek dirençli olan zirkonyum alaşımı kullanılmaktadır. İşte bu alt yapıda metal yerine zirkonyum alaşım kullanılan dişlere zirkonyum diş denilmektedir. Zirkonyum kuron oldukça dayanıklı bir alaşım olduğu için ön bölge yanı sıra arka bölge kuron köprülerde de kullanılmaktadır. Sürekli gelişen teknolojisi sayesinde son yıllarda çok geniş bir kullanım alanına kavuşmuştur.

Zirkonyum Diş Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Zirkonyum diş hem estetiğin hemde dayanıklılığın gerekli olduğu durumlarda kullanılır. Bu sebeple ön bölge dişlerinde diş eksikliği var ise tam seramik kuron veya laminate veneer yerine zirkonyum kaplama tercih edilir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar genellikle ön dişlerde ki diş eksikliği sebebiyle ön diş kaplama yaptırmaktadır. Arka bölge köprülerde kaplama veya çok uzun olmayan köprülerde de zirkonyum diş kullanılabilmektedir. Ayrıca estetiğin önemli olduğu bölgelerde ve implant üstü protezlerde de zirkonyum diş yaptırma rahatlıkla tercih edilebilmekte. Zirkonyum dişin hangi durumlarda tercih edildiğini sıralarsak eğer;

 

• Estetik amacıyla tercih edilmektedir.

• Diş beyazlatma işleminden yeteri verim alınamadıysa tercih edilebilir.

• Şekil ve duruş bozuklukları olan dişlerde tercih edilebilir.

• Gülüş tasarımı yaptırmak isteyen kişiler tercih edebilir.

• Koyu renkli dişlere sahip olan kişiler zirkonyum diş kaplama tedavisini tercih edebilir.