• Mecidiyeköy, Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. No:56 Daire:10, 34387 Şişli/İstanbul

Gömülü Diş Çekimi

image

Gömülü Diş Çekimi

Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere gömülü dişler denir.

Gömülü diş ne demektir?

Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere gömülü dişler denir.

 

Gömülü dişlerin oluşturabileceği şikayetler nelerdir?

ENFEKSİYON: Yarı gömülü diş ile üzerindeki dişeti arasına sürekli yemek artıkları girer. Bu alan diş fırçasıyla temizlenemez, sonuçta enfeksiyon ve ağız kokusu gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle yarı gömülü dişler olmak üzere sürekli tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilirler. Yumuşak dokuda meydana gelen bu enfeksiyonlar bazen çok ağır seyreder ve çok ağır antibiyotik tedavisi ve hastane şartları gerektirebilir. Ağır seyreden enfeksiyonlar, yüzün şişmesine submandibular apselere hatta yanağa, boyuna ve göğse yayılan enfeksiyonlara neden olabilirler.

AĞIZ KOKUSU: Yarı gömülü yirmi yaş dişleri ile dişeti arasında oluşan alanlara sürekli yiyecek artıkları kaçıp burada bakterilerin çoğalmasına bağlı olarak özellikle sabahları olmak üzere kötü ağız kokusuna neden olabilirler.

ÇÜRÜK: Pozisyonu kötü olan bir yirmi yaş dişi yanındaki dişin çürümesine ve kaybına neden olabilir. Hatta önündeki dişin köklerini çürütebilir. Bu çürükler, kemik içinde ağır seyreden enfeksiyonlara ve dayanılmaz ağrılara neden olabilir.

BASINÇ AĞRISI: Gömülü bir yirmi yaş dişi sürme sırasında komşu dişlere de basınç uyguluyorsa sıkışmadan dolayı da bir ağrı hissedilebilir. Bazı durumlarda bu basınç aşınmaya yol açar.

DİŞLERDE ÇAPRAŞIKLIK: Bu konuda kesin bir çalışma olmamasına rağmen, gömülü yirmi yaş dişleri ön dişlerde zamanla çapraşıklığa neden olabilirler.

BAŞ AĞRILARI: Pratikte sebebi belli olmayan baş, göz, yüz ve omuz ağrılarına neden olabilirler. Ağrılar, sürekli ve hiçbir ağrı kesiciye cevap vermeyen künt tarzdadır.

FOKAL ENFEKSİYON ODAĞI: İnsan vücudu gömülü dişlerin etrafında biriken ve temizlenemeyen bakterilerle sürekli savaş halindedir. Bu demektir ki, gömülü dişlerden kana sürekli bir bakteri akını olmaktadır. Bu durum, romatizma ve kalp hastalarında büyük önem oluşturmaktadır. Bundan dolayı ilerleyen yaşlarda gömülü dişlerin çekimi gerekmektedir. İlerleyen yaşlarda gömülü diş çekiminin zorluğu ve genel sağlık durumunun normal olmamasından dolayı diş çekimi zorlaşmaktadır.

KİST ve TÜMÖR OLUŞUMU: Türkiye’de yapılmış çalışmalara göre, gömülü bir yirmi yaş dişinin yan dişe zarar verme veya kist oluşumuna neden olma olasılığı %26’dır. Bu yüksek bir orandır ve her dört kişiden birinde gömülü bir yirmi yaş dişinin kist oluşturmasına, önündeki dişe zarar vermesine veya kemik yıkımına neden olduğunu gösterir. Eğer kist oluşmuşsa daha da büyümesini engellemek ve kemik yıkımını önlemek için diş çekilmeli ve kist temizlenmelidir. Nadiren de olsa yirmi yaş dişinden kaynaklanan kistler çok geniş alanlara yayılabilir ve tesadüfen çekilen röntgen filmlerinde teşhis edilirler, hastada en ufak bir rahatsızlığa neden olmazlar. Türk toplumunda yapılan bir araştırmaya göre, gömülü dişlerin çok nadir de olsa iyi ya da kötü huylu tümörlere neden olabileceği de gösterilmiştir.

 

Gömülü dişleri kimler çekebilir?

Ülkemizde halk arasında çene cerrahı olarak bilinen ağız, diş, çene hastalıkları ve cerrahisi uzmanı olabilmek adına diş hekimleri özel eğitim almaktadır. Uzmanlık yaptıkları süre boyunca rutin bir işlem olarak gömülü dişlerin cerrahi prosedürünü gerçekleştirmektedirler.