• Mecidiyeköy, Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. No:56 Daire:10, 34387 Şişli/İstanbul

Diş Eti İltihabı

image

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı; dişin çene kemiğine tutunmasını sağlayan çevre dokuları etkileyen bakteriyel kökenli bir hastalıktır. Tedavisi yapılmadığı takdirde, diş ile çene kemiği arasında dişi tutan lifler hasar görür ve oluşan derin ceplerde biriken bakteriler çene kemiğinde erimelere neden olur.

Hastalığın ilk aşaması gingivitis, ileri aşamaları periodontitis olarak adlandırılır ve genellikle diş eti kanaması, diş etlerinde kızarıklık ve şişme ile karakterizedir.

 

Hastalık kontrolsüz bırakılırsa, iltihaplanma diş etlerinin altında ve dişlerin kökleri boyunca yayılarak dişleri çene kemiğine bağlayan periodontal ligamentin ve destekleyici kemiğin tahribatına neden olabilir. Bu sonuçta dişlerin gevşemesine ve diş kaybına yol açar.

 

Diş eti iltihabının en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Fırçalama veya yemek yeme ile tetiklenen veya hatta kendiliğinden başlayan diş eti kanaması
  • Ağız kokusu
  • Çenelerde dişlerin pozisyonlarındaki değişiklikler
  • Dişlerin uzaması (diş eti çekmesi)
  • Diş etlerinde ağrı

Periodontitis her zaman, bu hastalığın ilk aşaması olarak bilinen gingivitis ile başlar. Gingivitisi her zaman tanımak kolay değildir, ancak fark edebileceğiniz ilk diş eti iltihabı belirtilerinden biri dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizin kanamasıdır.

Diş etleri kızarık ve şişmiş gibi görünebilir ve dişlerinizin üzerinde renksiz bir bakteri plak tabakası farkedilebilir. Diş eti iltihabı belirtileri fark edildiğinde hastalık tedavi edilmediği sürece, sizi uyarmak için herhangi bir belirgin işaret olmaksızın periodontitise ilerleyebilir.

Diş etlerinden kanama, sigara içenlerde nikotinin kan damarları üzerindeki etkisinden dolayı daha az fark edilebilir ve bu nedenle hastalık süreci maskelenebilir.

Birçok insanda, bu aşamalı olarak yıllar boyunca gerçekleşen bir süreçtir ve çoğu zaman, periodontitis birey tarafından 40 veya 50 yaşına gelinceye kadar fark edilemez. Bunun sonucunda dişi destekleyen dokularada büyük bir hasar meydana gelebilir.

Bazı genç yetişkinler dişlerin erken dönemde sallanarak kaybına neden olan bu hastalığın çok aktif bir biçimine sahiptir.

Bununla birlikte, bir diş hekimi, rutin muayene sırasında daha erken bir aşamada hastalığın bulgularını tespit edebilir ve Periodontal Tarama İndeksi olarak bilinen özel bir değerlendirme kullanarak diş eti iltihabı belirtilerini izleyebilir.

 

Diş Eti İltihabı Neden Olur?

Diş eti iltihabının nedeni, vücudumuzun dişler üzerinde biriken bakterilere vermiş olduğu cevaptır. Bu bakteriler vücudun savunma mekanizmasını tetikler ve bunun sonucunda diş etlerinde kızarıklık ve şişme meydana gelir. Bu iltihaplı yanıt sonunda ciddi hasara yol açabilir.

Sağlıklı bir ağızda çoğunluğu tamamen zararsız olan ve insan vücudu ile uyumlu bir şekilde yaşayan 700’den fazla farklı türde bakteri bulunur. Diş temizliği yeterince iyi olmadığında, bakteri birikintileri diş etlerinin yanında birikerek bir plak oluşturur ve koşullar daha tehlikeli bakterilerin gelişmesi için uygun hale gelir.

Yumuşak bakteri plağı fırçalanarak çıkarılmazsa, zamanla içinde mineraller birikir ve tartar adı verilen dişte sert bir tortu haline gelir. Tartarın varlığı, bakteri plağının diş köklerine doğru büyümesini teşvik eder.

Enflamasyon daha derine ilerledikçe, diş köküne tutunan ligamentler zarar görür ve diş ile çevreleyen destek dokular arasında bir boşluk (periodontal cep) oluşur. Bu cep, zararlı bakterilerin kolonileşmesi ve çoğalması için ideal bir yerdir ve bu nedenle hastalık sürecini ilerletir.

Yeni habitatlarında, bakteriler metabolizma ürünleri olarak toksinleri serbest bırakırlar ve bu da vücudun savunma mekanizmalarını daha da tetikler.

 

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Hastalık erken dönemde teşhis edilirse oldukça basit olarak tedavi edilebilir. Diş hekiminizin uygulayacağı ultrasonik diş temizliği ve sizin evde uygulayacağınız iyi ağız hijyeni uygulamaları iltihaba neden olan bakterilerin hızlı bir şekilde azalmasını ve hastalığın ortadan kalkmasını sağlar.

 

Ancak tedavinin geciktirilmesi yada hastalığın erken dönemde teşhis edilemediği durumlarda bir dizi prosedürün uygulanması gerekebilir.

 

Diş eti iltihabı tedavi aşamaları şunlardır:

  • Ağız hijyeni eğitimi
  • Profesyonel ultrasonik diş temizliği.
  • Hastalığın tekrar değerlendirilmesi
  • Düzeltici diş eti ameliyatı
  • Destekleyici takip randevuları

 

Dikkatli bir değerlendirme ve diş eti tedavisi ile hastalığın ilerlemesini tamamen durdurmak genellikle mümkündür. Başarının anahtarı mükemmel bir ağız hijyeni sağlayarak hastalık sürecini tetikleyen bakteriyel plağın ortadan kaldırılmasıdır. Bazı olgularda diş eti iltihabı tedavisinde antibiyotik kullanımı da gerekir. Amaç bakteri konsantrasyonunun olabildiğince azaltılması ve normal sınırlara çekilmesidir.