• Mecidiyeköy, Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. No:56 Daire:10, 34387 Şişli/İstanbul

Diş Eti Çekilmesi

image

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi diş etinin kök yüzeyini açıkta bırakarak yer değiştirmesidir. Diş eti çekilmesi tek bir dişte veya pek çok dişte aynı anda görülebilir. Estetik diş hekimliğine artan ilgi ve talepler diş eti çekilmesi tedavilerinde farklı periodontal plastik cerrahi tekniklerinin gelişmesine öncülük etmiştir.

Sağlıklı bir dişin kök yüzeylerinde sıkıca tutunan diş eti; ağız içerisindeki bakterilere karşı diş kökünü ve çene kemiğini koruyan bir bariyer olarak görev yapar. Diş eti çekilmesi sonucu açığa çıkan kök yüzeyinde kolay bir şekilde bakteri birikimi ve diş çürükleri gelişebilir.

Toplumda oldukça sık görülen diş hassasiyetine de genellikle diş eti çekilmesi neden olur. Çünkü sement yüzeyi termal etkenlere karşı oldukça hassastır.

 

İki farklı türde diş eti çekilmesi görülür.

Enflamasyona bağlı olmayan çekilmelerde dişin sadece yanak veya dudak tarafında bakan dış yüzeyinde diş eti kaybı gözlemlenir. Sıklıkla diş dizisinin dışında konumlanan çarpık dişlerde ve aşırı sert fırçalanan dişlerde görülür. Diş etleri pembe renkli ve sağlıklı görünümlüdür.

 

Enflamasyona bağlı diş eti çekilmesinde ise bir kaç diş ve aralarındaki diş etlerinde çekilme görülür. Geçirilmiş bir diş eti hastalığı sıklıkla diş etlerinde çekilmelere neden olur. Diş etleri kızarmış ve hafifi şiştir. Kanama sıklıkla görülür.

 

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri

 • Diş eti hastalıkları
 • Hatalı diş fırçalama
 • Diş gıcırdatma alışkanlıkları
 • Uyumsuz diş protezi
 • Çapraşık dişler
 • Ortodontik tedavi
 • Doğuştan ince diş etleri

 

Enflamatuar nedenler diş eti iltihabı neticesinde ortaya çıkar. Ağız içerisinde normal şartlarda bir denge halinde bulunan bakteriler; dişler üzerinde biriken yiyecek artıklarının meydana geldiği plak tabakası üzerinde hızla çoğalmaya başlarlar.

Günlük yumuşak bir şekilde diş fırçalamak kaydı ile bu bakteri plağı tabakası dişler üzerinden kolaylıkla uzaklaştırılabilir. Ancak uzun süre diş fırçalama ihmal edilirse bu plak zamanla sertleşir ve diş taşı (tartar) oluşumu görülür.

Diş taşı üzerindeki pürüzlü yüzeye daha kolay tutunan bakteriler vücudun tepki göstermesine ve diş etlerinde kan akışının artmasına neden olur. Kan akışının artması ile birlikte diş etlerinde şişlik meydana gelir. Şişen diş etleri daha fazla bakterinin yuvalanabileceği cepler oluşturmaya başlar ve diş eti hastalıkları ortaya çıkar.

Dişi çene kemiğine bağlayan periodontal lifler bu şişlik ve enflamasyondan etkilenerek zamanla kopar. Liflerin kopması ile birlikte çene kemiği, direk bakteriler ile temasa geçerek erir. Bunun sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelir.

Hatalı diş fırçalama: Dişlerin sert ve bastırılarak fırçalanması diş etlerinin zamanla incelmesine ve çekilmesine neden olabilir. Diş fırçalamadaki amaç üzerindeki lekeleri çıkarmak değil, bakteri plağını uzaklaştırmak olmalıdır. Diş temizliği klinikte oldukça kısa sürede etkili olarak uygulanabilen basit işlemlerdir.

 

Diş gıcırdatma: Dişlerin uzun süreli olarak basınca maruz kalması, bu kuvvetin diş etine aktarılmasına neden olur. Genel olarak bu basınç dişi çevreleyen kemiği kuvvetlendirse de, diş etlerinde çekilmeye neden olur. Korumasız kalan çene kemiği; iltihaplanmalara karşı daha savunmasız hale gelir.

Uyumsuz diş protezleri: Özellikle uyumu bozulan hareketli protez dişler dişlere tek yönlü kuvvet uygularlar. Dişlerin görmemesi gereken bu basınca maruz kalması diş eti çekilmesi neden olur.

Çapraşık dişler ve Ortodonti: Normal diş arkının dışında pozisyonlanmış dişler; çene kemiğine dikey yönde iletilmesi gereken kuvveti dış tarafa doğru aktarabilir. Ayrıca ortodontik tedavide dişi hareketlendirmek için uygulanan kuvvetlerin neden olduğu basınçta diş eti çekilmesi nedenleri arasındadır.

Doğuştan zayıf olan diş etleri ise genellikle çok incedir. En küçük bir etken diş etinin kaybolmasına neden olabilir.

 

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Diş eti çekilme belirtilerini fark edebileceğini bir kaç işaret vardır:

 

 • Kök yüzeyinin açığa çıkması nedeniyle dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet gelişir.
 • Dişler olağandan daha uzun görünür.
 • Dişlerinizin arasındaki diş eti düzleşmiş ve boşluklar oluşmaya başlamıştır.
 • Diş etlerinde fırçalama esnasında yada kendiliğinden başlayan kanama
 • Diş yüzeyindeki tartar birikimi

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Düzelir?

Diş eti çekilmesi; enflamatuar kaynaklı olmayan etkenlerin ortadan kalkması ile düzelmeye başlar. Ancak enflamatuar nedenlerden kaynaklanan çekilmeyi pek çok hasta erken dönemde fark edemez.Diş eti çekilmesinin tedavisi için düzenli takip randevuları; hastalık sürecinin tekrarlanmaması, diş etlerinin ve çene kemiğinin daha fazla tahrip olmaması için hayati önem taşımaktadır.

 

Diş eti iltihabı; genellikle bakteri plağı olarak adlandırılan bakteri ve gıda artık tabakasının, dişler arası bölgeler gibi ulaşılması zor bölgelerde birikmesi ile meydana gelir. Diş eti tedavisi yapılmadığı takdirde vücudun diş etlerinde savunma yapan enflamatuar tepkisini uyaran bazı zararlı yan ürünler üreten daha tehlikeli bakteriler gelişebilir ve çoğaltabilir.

 

Hastalık ilerledikçe, kronik iltihaplanma çene kemiğinin tahrip olmasına ve dişlerin kaymasına neden olur. Birçok insanda, bu aşamalı olarak yıllar boyunca gerçekleşen bir süreçtir ve tespit edilerek diş eti tedavisi yapılırsa durdurulabilir.

 

Dikkatli bir değerlendirme ve diş eti tedavisi ile, çekilmenin ilerlemesini tamamen durdurmak genellikle mümkündür.

 

Başarının anahtarı mükemmel bir ağız hijyeni sağlayarak hastalık sürecini tetikleyen bakteriyel plağın ortadan kaldırılmasıdır.