• Mecidiyeköy, Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. No:56 Daire:10, 34387 Şişli/İstanbul

Diş Dolgusu & İnlay Onlay

image

Diş Dolgusu & İnlay Onlay

Diş dolgusu; çürük, kırılma veya aşınmalar nedeniyle dişte oluşan madde kaybının giderilmesi için yapılan dolgu yöntemidir.

Madde kaybı dişte estetik ve fonksiyon kayıplarına sebep olur. Aynı zamanda formu bozulmuş diş, diş etinin sağlığını ve komşu dişlerin fonksiyonlarını da olumsuz etkiler. Tedaviyi ertelemek sorunun daha da karmaşık hale gelmesine sebep olabilir.

Altın dolgular, porselen dolgular, kompozit dolgular, amalgam dolgular olmak üzere dört farklı diş dolgu çeşidi vardır. Dişe yapılan dolgu sonrası hafif bir ağrı yaşamanız gayet normal fakat bu çok uzun sürmeyecektir 1-2 gün içinde ağrınız hafifleyecektir. Ön dişe dolgu yaptıranlar genellikle bu hafif ağrıları hissetmektedir. Dolgu için İstanbul diş hekimi arıyorsanız sitemiz üzerinde ki numaradan bize ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgu malzemesi, dolgu yapımı ve dişlere tam uygunluk gösteren ve herhangi bir sağlık sorununa yol açmayacak malzemelerden seçilmektedir. O malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Amalgam diş dolgusu
  • Kompozit diş dolgusu
  • Porselen diş dolgusu


Amalgam diş dolgusu nedir?

Amalgam dolgu dirençli, uygulaması kolay ve ucuz bir materyaldir. Belli oranlarda gümüş, kalay ve bakır alaşımlarının civa ile karışımdan elde edilir. Yüzyıldan fazladır rutin olarak kullanılan bir dolgu materyali olmasına rağmen günümüzde estetik kaygılardan dolayı kullanımı baya azalmıştır.

 

Kompozit diş dolgusu nedir?

Kompozit dolguları diş rengindeki dolgulardır. Bonding dediğimiz yapıştırıcı sistemle birlikte kullanılır. Uygulaması amalgama göre daha komplikedir. Hemen hemen her diş rengini taklit edecek renk tonlarının bulunması estetik olarak çok iyi sonuçlar vermektedir. İlk çıktığı dönemlerde sadece ön dişlerde kullanıma uygun olmasında rağmen, hızla gelişen teknoloji sayesinde arka dişlerdeki basınçlara dirençli ürünler de geliştirilmiştir. Ürün ve renk seçeneklerinin tatmin edici düzeylere ulaşması amalgamın yerini almasını sağlamıştır. Kompozit dolgu fiyatları diğer dolgu çeşitlerine göre biraz daha yüksek olabilmektedir.

 

Porselen diş dolgusu nedir?

Çiğneme kuvvetlerinin çok yoğun olduğu azı dişlerinde, kompozit dolgulardan daha dirençli ve amalgam dolgulardan daha estetik olan porselen dolgular tercih edilir. Yapım aşaması diğer dolgulardan farklıdır. Öncelikle diş hazırlanır ölçüsü alınır, laboratuvarda bu ölçü üzerinde dolgu yapılır. Hazırlanan dolgu diş hekimi tarafından dişe uygulanır. Estetik ve direnç anlamında üstün bir dolgu çeşidi olmasına rağmen, çoklu seans sayısı ve maliyetli bir uygulama olması kullanım sıklığını azaltmaktadır.

 

Ayrıca bu dolgu çeşitleri haricinde ilaveten vidalı dolgu ve ışınlı dolgu yöntemleri de mevcuttur. Dolgu nedir sorusunun cevabını dolgu türleri ile beraber inceledikten sonra birazda ön diş dolgusu hakkında bilgi sahibi olalım.

 

Ön Diş Dolgusu Nedir?

Ön diş dolgusu, estetik diş dolgusu olarak da bilinmekte olan bir dolgu yönetimidir. Estetik olarak en çok dikkat çeken ön dişlerde yaşanan çürük problemlerini ortadan kaldırmak için yapılır. Ön diş dolgusu ve iki diş arası çürük dolgusu işlemleri yapılırken, dişlerin arasında kalan diastema adı verilen aralıklar (boşluklar) da kapatılmaktadır. Bu sayede ayrık diş görünümü ortadan kaldırılır. Oldukça estetik bir işlem olduğu için uzman bir diş hekimi tarafından yapılması gerekir.

 

Diş Dolgu Seçimi Neye Göre Yapılır?

Madde kaybının büyüklüğüne ve lokalizasyonuna göre kullanılacak dolgu türü değişebilir. Ön bölgelerde estetik ön planda olduğundan, burada kullanılacak dolgu renk ve şekil olarak diş dokusunu çok iyi taklit etmelidir. Arka bölgeler çiğnemenin yoğun yapıldığı bölgelerdir. Bu sebeple çiğneme kuvvetlerine dayanıklı dolgu materyalleri tercih edilmelidir.