• Mecidiyeköy, Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. No:56 Daire:10, 34387 Şişli/İstanbul

Diş Beyazlatma (Bleaching)

image

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Öncelikle tıbbi endikasyon gereği ve bunun yanı sıra da estetik sebebiyle uygulanan dişlerin rengini açma işlemidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Öncelikle tıbbi endikasyon gereği ve bunun yanı sıra da estetik sebebiyle uygulanan dişlerin rengini açma işlemidir. Tıbbi endikasyon açısından tetrasiklin renkleşmeleri, florozizler gibi değişik hastalıklarda beyazlatma kullanılabilir. Estetik olarak ise çok ciddi koyu tonlu dişlerde hastanın psikolojisini düzeltmek için beyazlatma yapılabilir. Beyazlatma işlemini, hastanın durumuna ve vakanın gidişatına göre birkaç teknikle yapmak mümkündür. Beyazlatma işleminde geri dönüşüm olabilir ve bu işlemin birkaç yılda bir tekrar edilmesi gerekebilir.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Bize fark edildiğimizi hissettiren ve mutluluk veren şey gülümsememizdir. Gülüşümüzü etkili kılan ise dişlerimiz. Sararmış dişlerle, bırakın gülmeyi konuşmak bile istemeyiz. Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak içinse dişlerimizi düzenli fırçalamamız şart. Sigara, çay, kahve, kola gibi etkenler dişlerimizin sararmasına neden olur ve bu yüzden dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekir. Ancak dişlerimize azami özeni göstermemize rağmen yine de istediğimiz beyaz rengi yakalayamayabiliriz. Genellikle daha önce kullanılmış tetrasiklin grubu antibiyotikler, dişlerimizdeki sinirlerin dejenerasyonu, eski kaplamalar ya da yaşlılığa bağlı etkenler nedeniyle bu sorun gözlemlenir. Sararmış dişleri ne kadar fırçalarsak fırçalayalım istediğimiz beyazlığı yakalamamız zordur. Bu noktada devreye uzman bir hekim desteğinin girmesine ihtiyaç vardır. Diş hekimleri kontrolünde dişlerimizi beyazlatabileceğimiz farklı yöntemler mevcuttur.

 

Klinik Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

Adından da anlaşılacağı üzere, klinikte doğrudan diş hekimi tarafından uygulanan bir beyazlatma işlemidir. Dişlerinize hekim kontrolünde mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılan ‘office bleaching’te dişler işlem sonunda hemen birkaç ton açılabilir ve etkinliğini uzun süre koruyabilir. Hastanemizde bu uygulama tamamlandıktan sonra hastalarımıza sigara, kahve, kırmızı şarap vb. renklendirici maddelerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Dişlerin aynı beyazlığını koruyabilmesi için evde kullanılan günlük plakların kullanımına da ihtiyaç olabilir. Yoksa zamanla ve ağız içinde kalan maddelerin verdiği renkle dişleriniz tekrar renk değiştirebilir.

 

Lazerle Diş Beyazlatma (Professional Whitening)

Modern teknolojinin ürünü olan lazer, tıp alanında birçok farklı tedavide kolaylıkla başarılı sonuç almamızı sağladığı gibi diş beyazlatmada da bizi ağrısız ve kısa sürede kesin sonuca götüren önemli bir araçtır. Lazer uygulamayı diğerlerinden ayıran en belirgin özellik, tedavi için ayıracağınız sürenin yalnızca 1 saat olması ve etkisini hemen göstermesidir. Tek seanslık lazerle beyazlatma uygulamasında, diş hekiminin tavsiyeleri dinlenirse dişler uzun süre beyazlığını muhafaza eder.

 

Diş Beyazlatma Hakkında

Bir diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen beyazlatma işlemi, ağrısız ve sorunsuz gerçekleştirilebilir. Dikkat edilmesi gereken, bu işlemin hekim kontrolünde ve yönlendirmeleri doğrultusunda yapılmasıdır. Dişlerde çürük ve ağızda bu işleme karşı duyarlılık olup olmadığı tespit edilmeden yapılan uygulamalarda sorun yaşanabilir. Özellikle hekim kontrolü olmaksızın ev tipi ya da eczane ürünleriyle beyazlatma yapan kişilerden, ciddi diş ağrıları ile merkezimize gelen çok fazla hastamız oluyor. Uygulamanın başarılı olabilmesi için öncelikle hekim tarafından diş taşı temizliği yapılması gerekir. Hastanın ağız içerisinde protez, estetik dolgu vb. uygulamaları varsa, uygulanan beyazlatma işlemi bu dişler üzerinde etkin olmaz ve aynı renk tonunu yakalamak için beyazlatma sonrası protez ya da estetik dolgu tedavisinin yenilenmesi gerekir. Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için dişlerimizi düzenli fırçalamamız şart. Ayrıca dişlerimizin beyaz kalması için sigara, çay, kahve, kola gibi dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerden de uzak durmamız gerekir.

 

Beyazlatmanın Zararı Olur mu?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma uygulamalarının, dişlerinizin sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Günümüzde beyazlatma için farklı yöntemler uygulanır. Biz size dişlerinize zararı olmayacak şekilde beyazlatmayı tavsiye ediyoruz. Şu an piyasada satılan beyazlatma ürünlerinin birçoğu dişlerinizi aynen çamaşır suyu mantığı ile yakarak beyazlatır. Bu çeşit ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü zamanla bu ürünler sağlıklı olan dişlerinize zarar vermeye başlar. Piyasada satılan beyazlatma ürünlerini kullanmadan önce mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir diş hekimine başvurmanızı öneririz.

 

Dişlerim İstediğim Beyazlığa Ulaşır mı?

Diş hekimliğinde dişler 4 farklı renk grubunda toplanır: beyaz, sarı, gri ve kahverengi. Eğer sizin dişleriniz ana rengi itibariyle sarı dişler grubundaysa renk skalasındaki sarı diş renginin tonlarında iki üst seviyeye kadar açılabilir. Bu konuda size daha detaylı bilgi verebilmemiz için hekimimizin dişlerinizi görmesi ve renk skalasına göre değerlendirmesi gerekir.

 

Dişlerim Sapsarı, Ne Yapmalıyım?

Bize aynı şikayetle gelen birçok hastamız bulunuyor. “Artık kendimden emin bir şekilde çevremde gülmek, dişlerimi gururla göstermek istiyorum, çok rahatsızım bu durumdan.” diyen hastalarımıza beyazlatma uygulamasını öneriyoruz.