• Mecidiyeköy, Fulya Mahallesi, Büyükdere Cd. No:56 Daire:10, 34387 Şişli/İstanbul

Bruksizm (Diş sıkma)

image

Bruksizm (Diş sıkma)

Çoğu zaman bruksizme neyin neden olduğunu anlamak zordur. Bunun nedeni fiziksel, psikolojik ve genetik faktörlerin bir kombinasyonu olabilir.

BRUKSİZM & DİŞ SIKMA

Bruksizm (Diş sıkma), dişlerinizi gıcırdattığınız ya da sıktığınız bir durumdur.

Çoğu zaman bruksizme neyin neden olduğunu anlamak zordur. Bunun nedeni fiziksel, psikolojik ve genetik faktörlerin bir kombinasyonu olabilir.

Bruksizm sadece gece görülebileceği gibi, sadece gündüz ya da hem gece hem gündüz aynı anda görülebilir.

 

Bruksizme yol açan risk faktörleri aşağıdaki gibi olabilir:

Stres: Artan kaygı veya stres diş gıcırdatmasına neden olabilir. Öfke ve hayal kırıklığı da olabilir.

Yaş: Bruksizm küçük çocuklarda yaygındır, ancak genellikle yetişkinliğe kadar geçer. Karma dişlenme dönemindeki brukizm yeni okluzyona alışma sürecidir ve bir tedavi uygulanmaz.

Kişilik tipi: Agresif, rekabetçi veya hiperaktif bir kişilik tipine sahip olmak, bruksizm riskinizi artırabilir.

İlaçlar ve diğer maddeler: Bruksizm, bazı psikiyatrik ilaçların nadir görülen bir yan etkisi olabilir. Tütün içmek, kafeinli içecekler veya alkol içmek veya eğlence amaçlı ilaçlar kullanmak bruksizm riskini artırabilir.

Bruksizmli aile üyeleri: Uyku bruksizmi ailelerde ortaya çıkma eğilimindedir. Bruksizminiz varsa, ailenizin diğer üyelerinde de bruksizm veya bruksizm öyküsü olabilir.

Diğer bozukluklar: Bruksizm, Parkinson hastalığı, demans, gastroözofageal reflü bozukluğu (GERD), epilepsi, gece terörü, uyku apnesi gibi uyku ile ilgili bozukluklar ve dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi bazı akıl sağlığı ve tıbbi bozukluklarla ilişkilendirilebilir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ

Düzenli diş muayeneleri sırasında diş hekiminiz bruksizm belirtilerini kontrol edecektir. Herhangi bir belirtiniz varsa, diş hekiminiz sürecin ilerleyip ilerlemediğini görmek ve tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için sonraki birkaç ziyarette dişlerinizde ve ağzınızda ki bulgulara bakar.

 

Diş hekiminiz bruksizm olduğundan şüpheleniyorsa genel diş sağlığınız, ilaçlarınız, günlük rutinleriniz ve uyku alışkanlıklarınız hakkında sorular sorarak sebebini belirlemeye çalışır.

 

Bruksizmin şiddetini değerlendirmek için diş hekiminiz şunları kontrol edebilir:

  • Çene kaslarınızda hassasiyet
  • Kırık veya eksik dişler gibi belirgin diş anormallikleri
  • Dişlerinizde, alttaki kemikte ve yanaklarınızın iç kısmında hasarlar
  • Diş muayenesi, temporomandibular eklem (TME) bozuklukları, diğer diş problemleri veya sağlık durumları gibi benzer çene veya kulak ağrısına neden olabilecek diğer bozuklukları tespit edebilir.

 

TEDAVİ

Çoğu durumda, tedavi gerekli değildir. Bruksizmi olan çocuk bireyler tedavi olmaksızın bruksizmden kurtulur. Pek çok yetişkin ise dişlerini terapi gerektirecek kadar kötü bir şekilde gıcırdatmaz veya sıkmaz. Bununla birlikte, sorun şiddetliyse, seçenekler arasında belirli diş yaklaşımları, terapiler ve daha fazla diş hasarını önlemek ve çene ağrısını veya rahatsızlığını gidermek için ilaçlar önerilebilir.

Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğunu öğrenmek için diş doktorunuza danışmanız gerekir.

 

 DENTAL YAKLAŞIM

Bu yöntemler dişlerinizdeki aşınmayı önleyebilse veya düzeltebilse de bruksizmi durdurmayabilir:

 

Ağız koruyucu plaklar: Bunlar, diş sıkma ve gıcırdatmanın neden olduğu hasarı önlemek için dişleri ayrı tutmak için tasarlanmıştır. Sert akrilikten yapılır, üst veya alt dişlerinize takılabilirler.

 

Aşınan dişlerin onarımı: Ağır vakalarda diş aşınması hassasiyete veya düzgün çiğnememeye yol açtığında diş hekiminizin dişlerinizin çiğneme yüzeylerini yeniden şekillendirmesi veya hasarı onarmak için kuron/inley/onley kullanması gerekebilir.